AKTUALNOŚCI

Do Miechowa wyruszyliśmy 5 grudnia w słoneczny i mroźny poranek. Na miejscu przywitała nas Pani Marta, która opowiadała nam o całym procesie tworzenia szklanych ozdób choinkowych, które przybierają kształty nie tylko tradycyjnych okrągłych bombek, ale również kształty zwierzątek, postaci z bajek, aniołków, Mikołajów itp. A jest to proces długotrwały i pracochłonny. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, ile pracy zostaje włożone w wyprodukowanie i pomalowanie takiej bombki. Na początek zwiedzania dowiedzieliśmy się z czego robione są bombki i w jaki sposób są projektowane. Do tych o bardziej wymyślnych kształtach stosuje się specjalne żeliwne odlewy. Wkłada się do niego podgrzaną do wysokiej temperatury szklaną rurkę i dmucha, aż do osiągnięcia oczekiwanej wielkości. Kolejna osoba srebrzy bombki, które potem trafiają do dekoratorni. Tam Panie wprawnymi rękami nadają im wyjątkowej szaty. Jedna bombka to efekt pracy około 5 osób. Zwiedzanie Fabryki przez dzieciaków to oprócz możliwości podejrzenia każdego etapu produkcji ozdób choinkowych, także możliwość własnoręcznego pomalowania bombek. Dzieci mają do dyspozycji farbki oraz kolorowe brokaty, którymi dekorują swoje dzieła. Chyba najbardziej stroniące od prac plastycznych dziecko ucieszy taka możliwość. Efekt końcowy oczywiście zabraliśmy do domu i zawiesimy na choince. Będzie z pewnością pamiątką dla długie lata. Na koniec odwiedziliśmy sklepik i obkupiliśmy się w choinkowe różności.
Czy nam się podobało? Niesamowicie! Czy polecamy? Oczywiście!
Klasa 2a i 2b wraz z wychowawcami.