w piątek, 9 listopada, wspólnie świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To sprawa bliska wszystkim Polakom! Choć pamiętamy o tym, że wolność krzyżami się mierzy, to dziś przypomnieliśmy sobie, to dzięki czemu przetrwaliśmy jako naród.  " Sięgnęliśmy zatem po pieśni ludowe! Piękne, bo polskie. Nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz pisał: "Poloneza czas zacząć ... Uczniowie klas 3 gimnazjalnych zatańczyli poloneza.
Punktualnie o godzinie 11. 11 cała szkoła zaśpiewała czterozwrotkowy hymn narodowy, biorąc udział w akcji bicia " Rekordu dla Niepodległej!
W pieśniach odnajdujemy tę mądrość wielu pokoleń, także radość życia. Zobaczyliśmy grupę utrudzonych chłopów schodzących z pola z koszami pełnymi darów natury. Pieśń opowiadała o trudach ludzkiego bytowania, uczyła życia. Opowiadały historię zalotów, miłości. Natalia Oleksy pięknie zaśpiewała pieśń : "Jarzębino czerwona, któremu serce dać" a klasa 6a  zaśpiewała: "Ułanów". Uczennice klasy 5, nasze polskie góralki zatańczyły do muzyki i słów pieśni: "Zasiali górale owies.."
Natalia Popławska, uczennica klasy 4b, zagrała na flecie pieśń Stanisława Moniuszki pt. "Pieśń wieczorna". Sam Moniuszko mówił: " Śpiewnik mój zawierać będzie piękną poezję i piękną muzykę, bo to co narodowe, krajowe, mieszkańcom ziemi na której się urodzili, wyrośli podobać się nie przestanie. Dzień upłynął w świątecznej atmosferze pełnej radości ale i wzruszeń. Kończąc akademię Natalia Oleksy zaśpiewała pieśń  pt.: Taki Kraj".

W tym dniu działała kawiarenka patriotyczna, gdzie można było delektować się wybornymi potrawami w barwach biało- czerwonych i fetować Święto Niepodległości Polski.